Szukaj

wtorek, 27 września 2016

Badanie kariotypu

Badanie kariotypu ma na celu wykluczenie wad genetycznych. Gdyby takowe występowały oznaczałoby to, że nie możesz rozpocząć leczenia hormonalnego, bo tak naprawdę podłoże Twojego problemu nie leży w niezgodności płci biologicznej z płcią odczuwaną psychicznie, tylko w chorobie genetycznej. Badanie to jest kosztowne. W zależności od miejsca, w którym będziemy je wykonywać możemy zapłacić za nie od 300 zł do nawet 1000 zł! Ja dzięki mojemu seksuologowi dostałam skierowanie do poradni genetycznej w Łodzi dzięki czemu NFZ je pokryje :) Darmowe badanie wiąże się oczywiście z kolejką, do której trzeba się uprzednio zapisać. Spodziewałam się odległego terminu ,ale data 27 września przeszła moje najśmielsze oczekiwania. W momencie gdy się zapisywałam mieliśmy maj. Daje to nam 5 miesięcy czekania! Sama rejestracja przebiegła bez problemów. Możemy zarejestrować się telefonicznie. Będziemy jednak musieli dostarczyć nasze skierowanie w ciągu 14 dni roboczych. Mamy dwie opcje, za pomocą których można je dostarczyć: wysłać pocztą bądź dostarczyć osobiście. Ja wybrałam opcję numer dwa ,żeby nieco wcześniej dowiedzieć się jak wygląda budynek i gdzie odbędzie się badanie.

Kariotyp to kompletny zestaw chromosomów komórki somatycznej organizmu. Kariotyp jest cechą charakterystyczną dla osobników tego samego gatunku, tej samej płci oraz dotkniętych tymi samymi aberracjami chromosomowymi (albo całkowicie zdrowymi).
W kariotypie wyróżnia się autosomy (u człowieka 22 pary) oraz chromosomy płci.


Więcej informacji dotyczących kariotypu możecie znaleźć tutaj                       



Badanie kariotypu rozpoczyna się od krótkiego wywiadu z jednym z lekarzy. Będziemy pytani o nasz stan zdrowia, przyjmowane leki i ewentualne choroby/operacje jakie przeszliśmy. Lekarza interesuje również stan zdrowia rodziców, rodzeństwa rodziców, a nawet naszego kuzynostwa. Osobiście o tym nie wiedziałam i nie byłam na to przygotowana, ale w miarę dobrze znam sytuację rodzinną więc odpowiedziałam na wszystkie pytania. Po wywiadzie zostałam skierowana do pokoju obok, w którym została pobrana krew do dwóch pojemniczków. Wynik badania będzie możliwy do odbioru za około 6 tygodniu chociaż można zadzwonić do szpitala nieco wcześniej i zapytać o nasze badanie. Myślę, że wartym uwagi elementem jest wypisany na kartce powód, przez który wykonywane jest badanie. Fakt ten nikogo nie dziwił i nie budził zniechęcenia. Zostałam potraktowana przez wszystkich sympatycznie bez zbędnych uprzedzeń :)
Czytaj dalej »

poniedziałek, 26 września 2016

Pierwsza transpłciowa rodzina w Ameryce Południowej

Sporo czasu zajęło mi zastanawianie się nad tym czy ten post powinien ujrzeć światło dzienne i trafić na mojego bloga.

Fernando Machado i Diane Rodriguez, pochodzący z Ekwadoru, są pierwszą transpłciową rodziną w Ameryce Południowej, która doczekała się własnego dziecka. Para spotykająca się od 2013 roku jest znana ze swojej aktywistycznej działalności w związku z czym postanowili nagłośnić informację o ich nowym członku rodziny - Ślimaczku (tak nazywają dziecko Fernando i Diane'a).

Dlaczego zastanawiałam się nad tym, czy ta informacja powinna znaleźć się na moim blogu? Haczyk tkwi w słowie, które podkreśliłam. Diane'a jako transpłciowa kobieta nie jest w stanie zajść w ciąże. Dziecko urodził jej partner Fernando. Budzi to we mnie sporo kontrowersji. Jakim cudem tego dokonał? Nie przeszedł operacji na narządach płciowych. Mogę zrozumieć poświęcenie na jakie zdecydował się pan Machado, ale burzy ono moją wizję świata i to z czym walczą na co dzień osoby transseksualne. Niezależnie od płci, każda osoba transseksualna pragnie być postrzegana zgodnie ze swoją płcią przeżywaną. Fakt, że Fernando urodził dziecko przekreśla szansę na to, że będzie postrzegany jako mężczyzna. Faceci nie są stworzeni do rodzenia potomstwa i nie w ich naturze leży ta dola. Tutaj rodzi się pytanie czy Fernando Machado faktycznie jest osobą transseksualną i czy określanie go tym mianem jest odpowiednie do zaistniałej sytuacji. Tłumaczenie, że był to jednokrotny zabieg, również jest błędne. Para wypowiedziała się, że planuje kolejne dziecko, które również urodzi partner pani Dian'y. 

Sprawę oraz opinię na jej temat pozostawiam wam. Jak uważacie? Takie rzeczy powinny mieć miejsce? Czy transseksualny mężczyzna powinien rodzić dzieci i czy nie wpływa to na sposób w jaki jest postrzegany?
Czytaj dalej »

czwartek, 15 września 2016

Transpłciowa modelka w polskim Top Model

We wrześniu ruszyły kolejne edycje popularnych programów, w tym Top Model na kanale TVN. W ostatnim odcinku poznaliśmy Kamilę Warzechę, kolejną już w historii programu transpłciową, po Michalinie Manios, modelkę. Przypomnijmy, że Top Model to reality show, w którym widzowie głosują na najlepszą nową modelkę lub modela.



Nazywam się Kamila Warzecha, choć wszyscy mówią do mnie Kamil. Jestem osobą transpłciową w trakcie zmiany płci.
Tymi słowami w ostatnim odcinku Top Model przedstawiła się jury jedna z uczestniczek programu. 

Kim jest Kamila?

W ostatnim odcinku pochodząca z Opola Kamila opowiadała o swoim dorastaniu i nie ukrywała, że "jej wnętrze nie było zgodne z tym, co miała w dokumentach, uświadomiła sobie już w dzieciństwie". Dziewczyna opowiadała, że zawsze wolała bawić się lalkami i interesowała ją moda, ale nie widziała w tym nic złego, bo - "byłam sobą". Nie zabrakło i wypowiedzi mamy Kamili, która przyznała, że nie jest to dla niej prosta sytuacja, ale "To jest dziecko, trzeba je kochać bezwarunkowo. Urodził się chłopcem, a chce zostać kobietą. A ja jako matka zrobię wszystko żeby mu w tym pomóc".

Jak jury potraktowało Kamilę? Były niestosowne komentarze o hormonach, braku biustu i o tym, że Kamila jest wciąż w trakcie korekty płci. Jurorzy nie wiedzieli też, czy traktować dziewczynę jako modela, czy modelkę. Gdy ta zaprezentowała się w sukience - nie ukrywali jednak swojego oczarowania i zapowiedzieli, że przechodzi do kolejnej części programu.


Dam sobie radę w programie, dawałam radę przez tyle lat, dam sobie radę i teraz.
Skomentowała Kamila.

Zdjęcie Kamili możecie zobaczyć tutaj.


Źródło: www.queer.pl
Czytaj dalej »

niedziela, 11 września 2016

Badanie RTG i EEG

Niedawno wróciłam z elektroencefalografii głowy, badania potocznie zwanego EEG. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim nieco więcej od strony medycznej to zapraszam na tutaj: Czym jest badanie EEG? Zrobiłam je w prywatnej przychodni ze względu na ograniczenie czasowe. Za niedługo wyjeżdżam więc nie na rękę było dla mnie czekanie na ewentualne miejsca w pobliskim szpitalu w listopadzie lub grudniu. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją placówki, w których EEG można wykonać za darmo.


Całe badanie jest całkowicie bezbolesne. Zajmuje ono od 30 do 40 minut. Na głowę zakładana jest gumowa siateczka wraz z czujnikami. Później kładziemy się wygodnie na łóżku i zamykamy oczy. Co musimy robić podczas takiego badania? Wykonywać polecenia osoby, która je przeprowadza: zamknąć/otworzyć oczy, oddychać spokojnie/głęboko. Pod koniec w waszą stronę skierowane będzie pulsujące światło. Nie bójcie się, nie oślepniecie :) Na tym badanie się kończy, a opis będzie możliwy do odebrania za tydzień chociaż pani w recepcji poinformowała mnie, że można do nich zadzwonić nieco wcześniej.

Badanie RTG zrobiłam kilka dni wcześniej. Co to jest RTG? W miejscowym szpitalu zdjęcie można zrobić bez kolejek. Wchodzimy, robimy i wychodzimy :) Cena badania wyniosła mnie 50 zł chociaż w internecie można znaleźć różne ceny. Zapewne zależy ona od miejsca, w którym je wykonujemy. Wszystko trwało około 10 minut, wliczając w to wypełnianie danych osobowych. Na samym początku zakładamy kamizelkę, która nie przepuszcza promieni rentgena. W efekcie otrzymujemy wyłącznie zdjęcie siodełka tureckiego :) Minus jest taki, że kamizelka całkiem sporo waży i ruchy w niej są ograniczone. Zdjęcie było wykonywane jest pozycji siedzącej. Ustawiamy głowę w odpowiednim miejscu, pozycjach i gotowe! Po zdjęciu kamizelki wręczana jest nam płyta wraz ze zdjęciami głowy. Na opis trzeba poczekać około tygodnia, tak jak ma to miejsce w przypadku EEG.
Czytaj dalej »

poniedziałek, 5 września 2016

Czwarta wizyta u psychologa

Pełna irytacji, w dodatku na ostatnią chwilę, dotarłam do psychologa na czwartą wizytę. Jak już wcześniej pisałam ... na spotkania muszę dojeżdżać, a ze względu na prace drogowe o mały włos, a spóźniłabym się do pani Maschery. Na szczęście wpadłam przez drzwi w chwili gdy pani doktor szła w stronę poczekalni, żeby zaprosić mnie do pokoju. Kierując się w stronę gabinetu postanowiłam zapytać o test składający się z 567 pytań, którego wynik chodził za mną krok w krok i niepokoiły od czasu jego ukończenia. Dowiedziałam się, że pani doktor wyniki wszystkich testów oraz rozmów omawia na ostatniej, podsumowującej wizycie. Na niej każdy wynik jest omawiany i wyjaśniany. 

Czeka Cię kilka wizyt u psychologa, na których przeprowadzi z Tobą rozmowę i zrobi testy psychologiczne. Na końcu wystawi opinię dla sądu i Twojego lekarza prowadzącego.
Więcej informacji dotyczących psychologów znajdziesz na tej stronie

Po wejściu do pokoju zobaczyłam, czekające już na mnie pudełko. Jak się okazało, znajdowały się w nim testy, które miała zaplanowane pani Maschera. Zaczęłyśmy od pytań dotyczących różnych dziedzin (historia, polityka, biologia itd). Podejrzewam, że był to test na inteligencję. Drugi test był dla mnie najtrudniejszy ... musiałam powtarzać za panią doktor ciąg liczb. Z początku były to trzy liczby, ale ich ilość szybko wzrosła do 6 bądź 7. Później był jeszcze wyższy poziom trudności. Ciągi liczb musiałam powtarzać od końca. Po morderczej matematyce przyszła kolej na coś nieco prostszego. W jak najszybszy sposób musiałam wskazać brakujący element na rysunku, np. brak klamki w drzwiach. Nie odchodząc od tematu rysunków, przeszłyśmy do kolejnego testu. Moim zadaniem było ułożenie z rozsypanych elementów spójnej historyjki. Oczywiście test był na czas. Ostatnim wyzwaniem, nieco skomplikowanym, było tworzenie definicji słów. Przede mną znajdowała się kartka A4 z rożnymi wyrazami, a ja musiałam utworzyć ich definicję bądź wyjaśnić czym jest dana rzecz. Wszystkie pięć testów zajęło mi nieco ponad godzinę czasu. Drugie tyle czeka mnie podczas następnej wizyty. Ponoć udało mi się przejść przez połowę zadań w czasie, którym dysponowała dla mnie pani doktor.
Czytaj dalej »

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Trzecia wizyta u psychologa

Dopiero pisałam post dotyczący drugiej wizyty, a za mną już trzecia. Jak ten czas szybko leci! Wizyta zaczęła się od lekkiego stresu związanego poprzednim testem, ale wychodzę z założenia, że jeśli pani doktor niczego niepokojącego w nim nie znalazła, to nie ma też sensu poruszać tej kwestii.


Czeka Cię kilka wizyt u psychologa, na których przeprowadzi z Tobą rozmowę i zrobi testy psychologiczne. Na końcu wystawi opinię dla sądu i Twojego lekarza prowadzącego.
Więcej informacji dotyczących psychologów znajdziesz na tej stronie


Od samego początku pani Maschera była nadzwyczaj promienna i uśmiechnięta chociaż może to być tylko moje przywidzenie i za każdym razem taka była, a ja nie zwróciłam na to uwagi :) Tym razem poruszyłyśmy temat przyszłości, tzn. jak ją sobie wyobrażam, jak do tego wszystkie podchodzę. Tutaj muszę dodać, iż przeprowadzam się w najbliższym czasie do Krakowa gdzie będę studiować. Nowy etap w życiu niesie ze sobą nowe problemy, chociażby szukanie mieszkania/pokoju/współlokatorów. W moim przypadku trafiłam na osobę, która w zupełności akceptuje moje zaburzenie. Mogłam więc bez problemów szukać mieszkania razem z nią. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy może pochwalić się współlokatorką tego pokroju, dla której od samego początku będziesz koleżanką, a nie od momentu twoje coming outu przed nią. W każdym bądź razie, wszystkie te kwestia poruszyć trzeba. Nawet temat ewentualnych zajęć z wychowania fizycznego. Jak widzę swoją przyszłość? Podchodzę do tego wszystkiego spokojnie, sumiennie chodzę do lekarza i czekam na moment,w którym będę musiała podjąć decyzję o rozpoczęciu terapii hormonalnej. Myślę, że ten moment będzie miał największy wpływ na moje życie. Powoli będą pojawiały się zmiany fizyczne, które zaowocują poprawioną pewnością siebie. Ona z kolei pomoże mi kompletnie przestawić się na damski styl życia wśród społeczeństwa. Pod koniec wizyty spotkałam się z niezwykle ciepłymi i dającymi niezwykłego kopa słowami dotyczącymi mojej aparycji. Według pani doktor mam niezwykle duże szanse na wygląd niewiele różniący się od biologicznych kobiet. Na pewno o takich słowach marzy każda transseksualna kobieta :)
Czytaj dalej »

wtorek, 9 sierpnia 2016

Druga wizyta u psychologa

Ze względu na wakacyjny wyjazd, zmuszona byłam do przesunięcia w czasie posta dotyczącego drugiego spotkania z panią Mascherą. Spotkanie było stosunkowo długie, podzielone na dwie części. Pierwsza z nich to najzwyklejsza rozmowa. Tym razem skupiała się ona wokół okresu dojrzewania/gimnazjum. Opowiadałam jak wyglądał ten okres z mojej perspektywy, ale nie skupiałyśmy się wyłącznie na transseksualizmie, a raczej okresie dojrzewania ogółem. Co przez to macie rozumieć? Opowiadałam zarówno o tych nieprzyjemnych wspomnieniach jak i tych dobrych, które często nie wiązały się tematycznie z zaburzeniem. Oczywiście ... jeśli w waszym przypadku zapamiętałyście wyłącznie negatywne aspekty to skupicie się właśnie na nich. Najdłuższą i najbardziej mozolną częścią spotkania była ta druga. Polegała ona na wypełnieniu psychologicznego testu osobowości (MMPI-2). Dlaczego najbardziej mozolny? Musiałam odpowiedzieć PRAWDA lub FAŁSZ na 567 pytań! Odpowiedź na wszystkie pytania zajęła mi ponad godzinę czasu dlatego przed jego wypełnieniem zostaniecie zapytane czy posiadacie odpowiednią ilość wolnego czasu.

Czeka Cię kilka wizyt u psychologa, na których przeprowadzi z Tobą rozmowę i zrobi testy psychologiczne. Na końcu wystawi opinię dla sądu i Twojego lekarza prowadzącego.
Więcej informacji dotyczących psychologów znajdziesz na tej stronie


Na czym polega test MMPI-2?
Po odpowiedzeniu na wszystkie pytania, psycholog otrzymuje wyniki kontrolne i kliniczne. Skala kontrolna ma na celu sprawdzenie, czy wyniki badanej osoby mają szansę być uznane za prawdziwe. Przekroczenie 65 pkt. w skali kłamstwa może świadczyć o próbie zafałszowania wyniku. Skala F,K pokazuje czy pacjent próbuje symulacji.

Skala kliniczna dzieli się na:


  • Hd - Hipochondria (Problemy emocjonalne)
  • D - Depresja (Poziomu nastroju)
  • Hy - Histeria (Zmiany w pojęciu tożsamości)
  • Pd - Psychopatia (Zaburzenia psychopatyczne/socjopatyczne)
  • Mf - Męskość/kobiecość (Zaburzenia tożsamości płciowej)
  • Pa - Paranoja (Zaburzenia paranoidalne)
  • Pt - Psychastenia (Uogólniona nerwica)
  • Sc - Schizofrenia (Zaburzenia schizofreniczne)
  • Ma - Hipomania (Zakłócenie funkcjonowania psychospołecznego, drażliwego nastroju)
  • Si - Introwersja społeczna (Wycofywanie się z życia społecznego)
Po zakończeniu testu oddałam go pani doktor i umówiłam się na wizytę. Korzystajcie z okresu letniego! Wiele osób podróżuje i wyjeżdża wtedy na wakacje dzięki czemu możecie załapać się do lekarza bez długich kolejek :)
Czytaj dalej »

środa, 3 sierpnia 2016

Pierwsza transpłciowa modelka na okładce ELLE

Hari Nef jest pierwszą transpłciową modelką, która znalazła się na okładce ELLE. W numerze znajduje się sesja zdjęciowa i wywiad, w którym modelka opowiada m.in. o randkowaniu i Caitlyn Jenner.

Hari Nef jest także pierwszą transpłciową modelką, która podpisała kontrakt z jedną z największych agencji modelek.

W rozmowie z ELLE Nef chętnie i otwarcie mówi o swoim życiu i poglądach:

"Wiedziałam jak się podobać gejom, teraz, po raz pierwszy w moim życiu, spotykam się z facetami hetero" - mówi w rozmowie z ELLE Nef, dodając jednak, że woli "queerowych mężczyzn". "Nie gejów, ale facetów queer - z otwartymi głowami. Facetów biseksualnych, ponieważ oni są w stanie zrozumieć i akceptować różne części ciała bez oceniania"


"W idealnym świecie nie musiałabym zmieniać swojego ciała. Nie musiałam tego wszystkiego robić. Nie musiałabym być ładna, kobieca i ludzie by to akceptowali" 


Nef mocnymi słowami skrytykowała też Caitlyn Jenner i jej publiczne poparcie dla Partii Republikańskiej:
"Co dla ciebie oznacza bycie kobietą? Czy twoimi kobietami są te z domów o niskich dochodach, pozbawione przez republikańskich polityków praw obywatelskich? Czy te z jajnikami i macicami, które nie mają dostępu do opieki w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, czy to są twoje kobiety? Czy kobiety imigrantki, które mogą zostać deportowane zza administracji republikańskiej - a może one?"

Okładkę ELLE z Hari Nef może znaleźć tutaj

Źródło: www.queer.pl
Czytaj dalej »

poniedziałek, 25 lipca 2016

Pierwsza wizyta u psychologa

Hej! Wracam do was z kolejną garścią informacji dotyczących diagnozy. Dzisiejsza dotyczyć będzie całkowicie nowe aspektu - spotkań z psychoterapeutką dr Aleksandrą Mascherą. Pewnie już zdążyłyście zauważyć, że wszystkie panie, z którymi miałam styczność posiadały takie samo imię jak ja. Oczywiście to czysty przypadek, ale za każdym razem się z tego śmiejemy :)

Czeka Cię kilka wizyt u psychologa, na których przeprowadzi z Tobą rozmowę i zrobi testy psychologiczne. Na końcu wystawi opinię dla sądu i Twojego lekarza prowadzącego.
Więcej informacji dotyczących psychologów znajdziesz na tej stronie             

Historia z dzisiejszą wizytą była skomplikowana już od samego początku. Przez moją nieuwagę nastawiłam budzik na weekend, a dziś mamy poniedziałek. Jak łatwo się domyślić ... zaspałam. W efekcie spóźniłam się na wizytę, a ona sama miała być znacznie okrojona. Na szczęście pani zaproponowała mi przedłużenie spotkania i w ostateczności spędziłam w poradni czas odpowiadający dwóm wizytom.

Przebieg wizyty:
Pani Aleksandra Maschera, podobnie jak Robacha, jest sympatyczną osobą. Nawet przez ułamek sekundy nie poczułam się niezręcznie lub nieprzyjemnie. Czytając negatywne komentarze odnośnie wizyt u seksuologów bądź psychologów odnoszę wrażenie, że osoby idące na takie spotkania same do końca nie wiedzą czego od nich oczekują. Z mojego punktu widzenia jest to zachowanie niezrozumiałe. Oczywistym jest, że trzeba być maksymalnie szczerym z lekarzem, a on sam musi bardzo często pytać o rzeczy intymne i nieporuszane w rozmowach codziennych. Trzeba uświadomić sobie jak poważną sprawą jest zaburzenie identyfikacji płci i jakie konsekwencje się z nim wiążą. Wypisanie opinii, od której zależy nasza dalsza przyszłość musi mieć solidne fundamenty, a nie jedynie poszlaki, które EWENTUALNIE mogłyby wskazywać na transseksualizm. Dlatego ostrzegam wszystkich o możliwości pojawienia się krępujących pytań. Nie powinniśmy jednak uciekać od odpowiedzi na nie. Psycholog nie jest tam, żeby nas oceniać, a jedynie zrozumieć i pomóc. Wracając już do przebiegu wizyty ... na samym początku wzajemnie się przedstawiłyśmy. Po części wyjaśniono mi pod jakim kontekstem będę diagnozowana. Ku mojemu zaskoczeniu, choroby jakie trzeba wykluczyć są poważne. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że testy które będę wykonywała mają wykluczyć schizofrenię i inne tego typu choroby. Następnie przeszłyśmy do rozmowy, w której większy udział miałam mieć ja. Pani narzucała temat ją interesujący, a ja starałam się go rozwinąć. Porozmawiałyśmy o tym jak dowiedziałam się o moim zaburzeniu, jak zareagowali na to rodzice, co zrobili. Pojawiły się również pytania o moje studia i jak je odbieram. Temat mojej partnerki posiadał podobny zestaw pytań do tego jaki pojawił przy temacie rodziców: jak moja dziewczyna zareagowała na wieść o zaburzeniu, czy nadal jesteśmy razem, jak wyglądają nasze relacje. Ważnym elementem dla pani Maschery było to w jaki sposób jestem postrzegana przez moje otoczenie. Czy w dalszym ciągu jestem traktowana jako chłopak czy może już jako kobieta. Co do spraw intymnych to z pewnością pojawią się pytania o nasze podejście do własnego ciała, masturbacji, seksu i emocji z nim związanych. Publicznie rozwijać się na te kwestie nie będę, ale musicie być świadome, że te pytania was nie ominą :D Po dosyć długiej rozmowie przeszłyśmy do trzech testów. Pierwszy z nich polegał na zapamiętaniu rysunków pokazywanych przez panią Olę, a następnie odtworzeniu ich za pomocą ołówka. Rysunków było kilka. Elementem łączącym każdy z obrazków były figury geometryczne. Pojawiały się na każdym z nich. Drugi test polegał na jak najszybszym połączeniu ze sobą cyferek od 1 do 25, przy czym nie można było oderwać długopisu od kartki. Trzeci test był podobny do drugiego z tym, że tym razem miałam połączyć rozsypane elementy w podanym schemacie: 1A2B3C4D itd. Po wypełnieniu wszystkich testów wizyta się zakończyła, a ja udałam się do rejestracji w celu umówienia się na kolejne spotkanie :)
Czytaj dalej »

środa, 20 lipca 2016

Trzecia wizyta u seksuologa

Dziś po raz trzeci udałam się na wizytę do mojej seksuolożki. Ze względu na dosyć odległy termin badania kariotypu (wrzesień), spotkanie miało przede wszystkim podtrzymać ich regularność oraz uaktualnić informacje dotyczące mojego życia oraz otoczenia.
Wybór seksuologa jest pierwszym krokiem na drodze do zidentyfikowania zaburzenia. Praktycznie przez cały okres terapii, będzie on Twoim lekarzem prowadzącym. Jego zadaniem jest kompleksowa ocena Twojej płciowości w aspekcie domniemanego zespołu dezaprobaty płci.
Więcej informacji dotyczących seksuologów możecie znaleźć tutaj                       



Co nowego: Życiorys emocjonalny ▪ EEG ▪ RTG

Przebieg wizyty:

Początek spotkania, można rzec, przebiegł w typowy dla siebie sposób. Przy spokojnej rozmowie z uśmiechem na twarzy odpowiedziałam na wszystkie pytania dotyczące mojego życia, obecnych spraw i otoczenia. Jako, że jestem tegoroczną maturzystką, zostałam spytana o jej wyniki i na jakim etapie stoi rekrutacja na uczelnie. Jedną z podstawowych kwestii, która powtarza się przy każdej rozmowie są moje relacje z rodziną i atmosfera panująca w domu. Poza tym otrzymałam szereg pytań odnoszących się do mojego związku oraz kontaktu z dziewczyną. Warto tutaj zwrócić uwagę na naszych partnerów. W zawirowaniu związanym z diagnozą łatwo możemy zapomnieć o tym, że nasze zaburzenie jest równie ważne i trudne dla otoczenia, w którym żyjemy ... w szczególności dla najbliższych (naszych chłopaków czy dziewczyn). Apeluję więc: pamiętajcie, żeby podczas rozmowy z nimi nie poruszać tematów dotyczących wyłącznie was i waszych trudności. Czasem warto zapytać jak druga połówka znosi to wszystko i czy jakaś sprawa jej nie nurtuje. Takie pytanie, nawet z czystej grzeczności może przynieść dla was obojga wiele dobrego :) W między czasie oddałam, wydrukowany na papierze A4, życiorys emocjonalny. Wraz z wieńczącym go podpisem został umieszczony ze wszystkimi innymi dokumentami w Karcie Pacjenta. Na sam koniec otrzymałam dwa skierowania na banania. Jedno na badanie EEG, a drugie na RTG czaszki. Niestety ... badania te nie są refundowane jak w przypadku kariotypu i musimy zapłacić za nie z własnej kieszeni. Łącznie, za EEG i RTG powinniśmy zapłacić około 110 złotych.

Praca domowa: Elektroencefalografia (EEG) ▪ RTG czaszki
Czytaj dalej »

piątek, 27 maja 2016

Druga wizyta u seksuologa

Za mną przełomowa, druga wizyta u pani Robachy. Zaraz zaraz ... przecież pisałaś, że to pierwsza wizyta jest tą "magiczną". Oczywiście, podtrzymuję to stwierdzenie, ale przez wzgląd na koniec szkoły i matury postanowiłyśmy nie mieszać ze sobą tych dwóch spraw.
Wybór seksuologa jest pierwszym krokiem na drodze do zidentyfikowania zaburzenia. Praktycznie przez cały okres terapii, będzie on Twoim lekarzem prowadzącym. Jego zadaniem jest kompleksowa ocena Twojej płciowości w aspekcie domniemanego zespołu dezaprobaty płci.
Więcej informacji dotyczących seksuologów możecie znaleźć tutaj                       



Co nowego: Test osobowości ▪ Test lęków i depresji ▪ Skierowanie na badanie kariotypu

Przebieg wizyty:

Na samym początku otrzymałam pytania podobne do tych z pierwszej wizyty. Tym razem ich celem było zdobycie informacji czy coś zmieniło się w moim życiu. Pytania zadawane ze zwykłej uprzejmości, które przy okazji mogą powiedzieć o nas nieco więcej. Następnie przeszłyśmy do dwóch testów. Pierwszy z nich dotyczył osobowości. W skali od 1 do 5 musiałam ocenić czy podane określenie pasuje bądź nie do mojej osoby. W ten sposób mogłyśmy określić czy jestem bardziej męska czy kobieca. Drugi test był nieco dłuższy. Dotyczył od lęków i depresji. Odpowiadając przemiennie na pytania z kategorii A oraz D pani doktor mogła dowiedzieć się czy istnieje szansa wystąpienia depresji bądź stanów lękowych. Na szczęście mój wynik A i D okazał się być bardzo zbieżny co wskazuje na aktualny dobry stan psychiczny. Po wypełnieniu obu testów dowiedziałam się nieco więcej na temat kariotypu oraz samego badania. Dostałam również skierowanie do poradni ,dzięki któremu badanie kariotypu zostanie wykonane za darmo. Bardzo cieszę z takiego obrotu spraw, ponieważ badanie to należy do jednych z najdroższych jakie czekają osoby transseksualne. Na sam koniec umówiłyśmy się na następną wizytę. Zostałam również zarejestrowana do psychologa, który współpracuje z panią Robacha i przyjmuje w tej samej poradni.

Praca domowa: Badanie kariotypu ▪ Wizyta u psychologa
Czytaj dalej »

piątek, 13 maja 2016

Wybór imienia

Choć może wydawać się to nieco niepotrzebne i niezrozumiałe to wcześniejszy wybór imienia może okazać się pomocny w oswojeniu z naszym zaburzeniem. W niektórych przypadkach im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać się i dostosowywać do naszego wewnętrznego, prawdziwego Ja, tym lepsze efekty możemy odnieść na płaszczyźnie psychicznej. Pomimo, że do prawnej zmiany naszej płci oraz imienia jeszcze spora droga to taki zabieg może poprawić nasz nastrój i samopoczucie, które bardzo często jest niskie, a wręcz utrzymuje się na poziomie krytycznym. Tutaj mała ciekawostka: w przypadku podjęcia się leczeniu u dr Aleksandry Robacha istnieje możliwość podania naszego alternatywnego, damskiego imienia, którym będzie się do nas zwracała :) Sam wybór imienia może okazać się nie lada wyzwaniem. Pamiętajmy jednak ,że ma sprawić nam ono frajdę ,a nie przynieść kolejne zmartwienia i nieprzespane noce!
Jak wybrać imię?

Istnieje kilka sposobów w jakie możemy wybrać nasze nowe, przyszłe imię ,z którym będzie utożsamiać nas nasze otoczenie.

  1. Wybór imienia spokrewnionego z naszym obecnym. W polskiej kulturze istnieje wiele imion spokrewnionych ze sobą, przeznaczonych jednocześnie dla różnych płci. Mam na myśli imienia jak Kamil - Kamila bądź Karol - Karolina . 
  2. Wybór imienia ,które nosił nasz przodek. Taka forma wyboru imienia dla dziecka po dziś dzień towarzyszy wielu rodzicom. Dosyć często decydują się na nadanie nam imienia, które niegdyś nosiła nasza babka lub pradziadek. 
  3. Wybór modnego imienia. Od pewnego czasu w gazetach bądź internecie możemy znaleźć tabelki przedstawiające najczęściej nadawane imiona dzieciom w naszym kraju, w roku ubiegłym bądź w czasie trwania ostatniej dekady. Taka forma wyboru naszego przyszłego imienia również wchodzi w grę, ale osobiście ją odradzam. 
  4. Dobór imienia do cech charakteru. W internecie istnieją setki stron, na których możemy znaleźć imiona wraz z cechami charakterystycznymi dla osób noszących dane imię. Dzięki tego możemy dobrać przyszłe imię do naszych zalet oraz wad. Oczywiście, wybór takiego imienia jest uzależniony od tego jak subiektywna będzie nasza samoocena. 
  5. Wybór imienia po znaczeniu. Praktycznie każde znane nam imię posiada swoje etymologiczne znaczenie. Możemy sugerować się nimi i wybrać te ,które najbardziej pasują do naszej osoby lud najbardziej nam się podobają. 
  6. Wybór oryginalnego imienia. Idąc tą ścieżką wyboru szukamy oryginalnych imion ,których nie możemy spotkać w naszym otoczeniu. W większości przypadków są to imiona zapożyczone z innych języków lub imiona staropolskie (chociaż te ostatnimi czasy powracają w łaski). W internecie można natknąć się na ranking najrzadziej nadawanych imion, podobny do tabelki najpopularniejszy imion. 
  7. Wybór imienia na drodze losowania. Możemy przygotować listę ewentualnych imion, które moglibyśmy nosić, a następnie poddać się przypadkowi i wylosować jedno z nich. Opcja bardzo pożyteczna dla osób niezdecydowanych jednak uprzedzam przed jej stosowaniem. W przyszłości możemy żałować ,że sami nie podjęliśmy tej decyzji. 
  8. Wybór imienia wspólnie z rodzicami. Jeśli mamy na tyle korzystną sytuację w domu, można spróbować usiąść razem z rodzicami przy jednym stole i postarać się wspólnie wybrać imię ,które będzie podobało się zarówno nam jak i im. 
Najważniejszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać przy wyborze imienia jest to, abyśmy nie ulegali presjo otoczenia. Pamiętajmy, że imię będziemy nosić my, a nie nasi przyjaciele lub najbliżsi. Dlatego uważajmy przy opcji nr 8, żeby rodzice nie zadecydowali za nas i nie wymusili wyboru imienia kompletnie odbiegającego od naszej wizji.

Praca domowa: Zastanów się nad swoim przyszłym imieniem
Czytaj dalej »

środa, 13 kwietnia 2016

Pierwsza wizyta u dr Robachy

Nadszedł wielki dzień! Pierwsza wizyta u seksuologa, która jest równoznaczna z rozpoczęciem diagnozy zaburzenia identyfikacji płciowej. Jako, że poradnia znajduje się w innym mieście, na wizytę wybrałam się z lekkim wyprzedzeniem, żeby w przypadku problemu z odnalezieniem budynku mieć chwilkę wolnego czasu na ewentualne poszukiwania.

Wybór seksuologa jest pierwszym krokiem na drodze do zidentyfikowania zaburzenia. Praktycznie przez cały okres terapii, będzie on Twoim lekarzem prowadzącym. Jego zadaniem jest kompleksowa ocena Twojej płciowości w aspekcie domniemanego zespołu dezaprobaty płci.

Więcej informacji dotyczących seksuologów możecie znaleźć tutaj                       


Przebieg wizyty:

Po wejściu na piętro, na którym przyjmuje dr Aleksandra Robacha przywitały mnie sympatyczne panie z recepcji. Jako, że jestem nową pacjentką musiałam założyć kartę w ich systemie. Nie bójcie się. Rejestracja polega jedynie na okazaniu dowodu osobistego, z którego recepcjonistki same przepiszą potrzebne dane osobiste, oraz kilku podpisów. Po wypełnieniu formalności kazano mi usiąść na korytarzu i zaczekać, aż pani doktor poprosi mnie do gabinetu. Po przekroczeniu progu zaczęła się właściwa część mojej podróży. Pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter zapoznawczy. Seksuolog zada Ci kilka podstawowych pytań, które są niezbędne do kompletnego uzupełnienia Twojej karty. Później pada magiczne pytanie "Co Cię do mnie sprowadza?". W odpowiedzi na nie najważniejsza jest nasza szczerość. W dalszej części "wywiadu" zostaniemy spytani o nasze odczucia oraz ogólnikowo o życie. W moim przypadku zostałam poproszona o odpowiedź na pytanie "Kim tak na prawdę jestem?". Gdy padła z mojej strony dosyć pewna odpowiedź "kobietą", dr Aleksandra praktycznie natychmiast zmieniła końcówki czasowników na żeńskie. Nie wymuszała jednak na mnie takiego samego zachowania zapewniając ,że zależy to wyłącznie od mojej pewności siebie. Podczas wizyty seksuolog skrupulatnie notuje wszystkie informacje na kartce A4, która będzie dołączona do naszej teczki. Usłyszymy także krótki opis tego jak wyglądają poszczególne etapy leczenia oraz kiedy możemy się ich spodziewać. Reasumując - cała wizyta przebiegła w sympatycznym tonie. Pani Robacha jest kobietą, która z pewnością zna się na problemie transseksualizmu. Nie powinniśmy więc mieć wątpliwości zastanawiając się nad wizytą u niej. Najważniejszy jest sam fakt odnotowania pierwszej wizyty, która rozpoczyna upragnione przez większość osób leczenie. Nie musimy jednak udawać się do gabinetu z przekonaniem o naszym problemie. Jeśli jest coś co nas nie pokoi zawsze warto poradzić się specjalisty i rozwikłać swoje wątpliwości :)

Praca domowa: Życiorys emocjonalny
Czytaj dalej »

wtorek, 5 kwietnia 2016

Rejestracja na pierwszą wizytę

Nim zbierzemy się na odwagę aby umówić się na pierwszą wizytę u lekarza warto poświęcić trochę czasu na znalezieniu odpowiedniej osoby, która jest obeznana z tematem transseksualizmu. Wybór seksuologa jest pierwszym krokiem na drodze do zidentyfikowania zaburzenia. Praktycznie przez cały okres terapii, będzie on naszym lekarzem prowadzącym. Ponad to będzie zlecał wizyty u innych specjalistów oraz wszelkiego rodzaju badania.

Przebieg rejestracji:

Przed wybraniem numer do lekarza najlepiej przygotować sobie dowód osobisty (jeśli nie znasz na pamięć swojego numeru pesel) oraz swój numer telefonu. Niezbędna może okazać się również kartka z długopisem, na której zanotujesz informacje dotyczące wizyty (datę, godzinę, adres). Należy pamiętać, że dane ,które podajemy podczas rejestracji muszą zgadzać się z aktualnym stanem rzeczy, a więc dowodem osobistym. W moim przypadku wybrałam lekarza, który przyjmuje w przychodni wraz z innymi specjalistami. Telefon odebrała recepcjonistka przychodni. Przedstawiłam się nazwiskiem oraz w jakim celu dzwonię przy czym zaznaczyłam, o jakiego lekarza konkretnie chodzi. W rejestracji ogólnej nie pytają o konkretny powód wizyty. Zostałam poproszona jedynie o podanie podstawowych danych wraz z numerem pesel, numer telefonu oraz wcześniejsze potwierdzenie wizyty.

Praca domowa: Przejrzenie ofert lekarzy ▪ Umówienie się na pierwszą wizytę
Czytaj dalej »

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Od czego zacząć?

Najważniejszą rzeczą ,która czeka na was już na samym początku jest uświadomienie sobie problemu oraz z czym macie do czynienia. Istnieje kilka zbliżonych zaburzeń do transseksualizmu dlatego zachęcam do uważnego przeczytania strony Czym jest transseksualizm?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniście dokładnie zastanowić się nad tym czego najbardziej potrzebujecie w chwili obecnej. Być może szczera rozmowa z rodzicami przyniesie upragnione skutki oraz wsparcie w trudnym dla nas okresie. Osobiście jednak, poprzedzając to, polecam zrobić tzw. rachunek sumienia - porozmawiać ze samym sobą. Znajdź chwilę wolnego czasu, usiądź wygodnie i postaraj się przypomnieć jak najwięcej wydarzeń ze swojego życia zaczynając od wczesnego dzieciństwa. Gdy to już uczynisz odpowiedz sobie na pytania: co wprowadza mnie w przygnębienie? z czym mam największy problem? które z wydarzeń miało największy i najbardziej negatywny wpływ na mnie? Każde nietypowe zdarzenie postaraj się przeanalizować pod względem uczuć ,które towarzyszyły nam podczas ich trwania. Z tak przeprowadzonym wywiadem będzie nam dużo lżej rozmawiać z innymi osobami na temat doskwierającego problemu. Pokonując w ten sposób wstępne zmieszanie możemy zarówno z najbliższymi, seksuologiem czy psychologiem prowadzić dyskusję dotyczącą zaburzenia identyfikacji płci jak i nas samych. Natomiast to od kogo rozpoczniemy naszą diagnozę oraz leczenie zależy wyłącznie od nas samych oraz wewnętrznych potrzeb będących indywidualnymi kwestiami każdego z nas.

Praca domowa:
Rachunek sumienia
Czytaj dalej »