Szukaj

Czym jest transseksualizm?

Transseksualizm to zaburzenie identyfikacji płciowej. Polega na rozbieżności pomiędzy budową ciała, a płcią psychiczną, czyli poczuciem przynależności do danej płci. Inaczej mówiąc, osoby o biologicznych cechach płci męskiej czują się kobietami (typ M/K), a osoby transseksualne fizycznie będące kobietami czują się mężczyznami (typ K/M).

Transseksualizm figuruje w Międzynarodowej Statystycznej klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych pod numerem F64.0.

Dokładne przyczyny zaburzenia wciąż nie są znane. Zaburzenie to jest trwałe i nieodwracalne. Prowadzi do znacznego dyskomfortu psychicznego, często do stanów depresyjnych, samookaleczeń, a nawet samobójstw. Jedynym skutecznym leczeniem w tym przypadku jest dostosowanie ciała do płci przeżywanej psychicznie. Kuracja obejmuje długotrwałe badania (seksuologiczne, psychologiczne, psychiatryczne, endokrynologiczne, itd.) mające na celu potwierdzenie diagnozy wstępnej, wykluczenie innych zaburzeń zdrowotnych, kurację hormonalną i liczne zabiegi operacyjne.

Dla prawidłowego funkcjonowania transseksualisty społeczeństwie niezbędna jest zmiana płci metrykalnej. W Polsce zmiana aktu urodzenia następuje na drodze administracyjnej, po uprzednim wyroku sądowym stwierdzającym przynależność transseksualisty do przeżywanej przez niego płci psychicznej.

Należy odróżnić osoby interseksualne od transseksualnych. W przypadku interseksualizmu występują zaburzenia cielesno-hormonalno-genetyczne. Transseksualista zaś posiada prawidłowo rozwinięte ciało, nie ma wad genetycznych, czy zaburzeń hormonalnych – jedynie jego mózg w przeważającej większości aspektów funkcjonuje jak mózg płci przeciwnej.

Nie należy mylić transseksualizmu z transwestytyzmem. Transwestytyzm w potocznym rozumieniu, to udawanie płci przeciwnej dla satysfakcji seksualnej (malujący się i zakładający pończochy mężczyźni). Transseksualista zaś nie chce się do nikogo upodabniać, czuje stałą przynależność do danej płci i pragnie trwałych i ostatecznych zmian własnego ciała.

Istnieją też osoby, które nie czują przynależności do żadnej płci, albo czujące się obiema płciami jednocześnie. W drugim przypadku mogą mieć miejsce zabiegi operacyjne mające na celu uwypuklenie cech obu płci (na przykład kobiety z penisami), jednak i te zjawiska należy odróżnić od transseksualizmu. Transseksualista odczuwa głębokie niezadowolenie z własnych narządów płciowych, często wręcz nienawiść do nich i pragnie jak najszybszego całkowitego dostosowania swej budowy do wyglądu przeżywanej płci.

Czym innym jest tożsamość płciowa, a czym innym orientacja seksualna. Tożsamość płciowa to nasze własne poczucie przynależności do danej płci, a orientacja seksualna, to odczuwany wewnętrzny popęd płciowy i emocjonalny do osobników określonej płci. Transseksualista może być heteroseksualny, homoseksualny*, lub biseksualny. Heteroseksualny transseksualista typu K/M odczuwa pociąg płciowy do kobiet. Czyli jest to ktoś, kto wygląda jak kobieta (ale czuje się mężczyzną) i pragnie stworzyć związek z kobietą. Homoseksualnego transseksualistę typu K/M pociągają mężczyźni. Czyli ktoś kto wygląda jak kobieta (ale czuje się mężczyzną) pragnie stworzyć związek z mężczyzną.

Źródło: www.transseksualizm.pl