Szukaj

środa, 13 kwietnia 2016

Pierwsza wizyta u dr Robachy

Nadszedł wielki dzień! Pierwsza wizyta u seksuologa, która jest równoznaczna z rozpoczęciem diagnozy zaburzenia identyfikacji płciowej. Jako, że poradnia znajduje się w innym mieście, na wizytę wybrałam się z lekkim wyprzedzeniem, żeby w przypadku problemu z odnalezieniem budynku mieć chwilkę wolnego czasu na ewentualne poszukiwania.

Wybór seksuologa jest pierwszym krokiem na drodze do zidentyfikowania zaburzenia. Praktycznie przez cały okres terapii, będzie on Twoim lekarzem prowadzącym. Jego zadaniem jest kompleksowa ocena Twojej płciowości w aspekcie domniemanego zespołu dezaprobaty płci.

Więcej informacji dotyczących seksuologów możecie znaleźć tutaj                       


Przebieg wizyty:

Po wejściu na piętro, na którym przyjmuje dr Aleksandra Robacha przywitały mnie sympatyczne panie z recepcji. Jako, że jestem nową pacjentką musiałam założyć kartę w ich systemie. Nie bójcie się. Rejestracja polega jedynie na okazaniu dowodu osobistego, z którego recepcjonistki same przepiszą potrzebne dane osobiste, oraz kilku podpisów. Po wypełnieniu formalności kazano mi usiąść na korytarzu i zaczekać, aż pani doktor poprosi mnie do gabinetu. Po przekroczeniu progu zaczęła się właściwa część mojej podróży. Pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter zapoznawczy. Seksuolog zada Ci kilka podstawowych pytań, które są niezbędne do kompletnego uzupełnienia Twojej karty. Później pada magiczne pytanie "Co Cię do mnie sprowadza?". W odpowiedzi na nie najważniejsza jest nasza szczerość. W dalszej części "wywiadu" zostaniemy spytani o nasze odczucia oraz ogólnikowo o życie. W moim przypadku zostałam poproszona o odpowiedź na pytanie "Kim tak na prawdę jestem?". Gdy padła z mojej strony dosyć pewna odpowiedź "kobietą", dr Aleksandra praktycznie natychmiast zmieniła końcówki czasowników na żeńskie. Nie wymuszała jednak na mnie takiego samego zachowania zapewniając ,że zależy to wyłącznie od mojej pewności siebie. Podczas wizyty seksuolog skrupulatnie notuje wszystkie informacje na kartce A4, która będzie dołączona do naszej teczki. Usłyszymy także krótki opis tego jak wyglądają poszczególne etapy leczenia oraz kiedy możemy się ich spodziewać. Reasumując - cała wizyta przebiegła w sympatycznym tonie. Pani Robacha jest kobietą, która z pewnością zna się na problemie transseksualizmu. Nie powinniśmy więc mieć wątpliwości zastanawiając się nad wizytą u niej. Najważniejszy jest sam fakt odnotowania pierwszej wizyty, która rozpoczyna upragnione przez większość osób leczenie. Nie musimy jednak udawać się do gabinetu z przekonaniem o naszym problemie. Jeśli jest coś co nas nie pokoi zawsze warto poradzić się specjalisty i rozwikłać swoje wątpliwości :)

Praca domowa: Życiorys emocjonalny
Czytaj dalej »

wtorek, 5 kwietnia 2016

Rejestracja na pierwszą wizytę

Nim zbierzemy się na odwagę aby umówić się na pierwszą wizytę u lekarza warto poświęcić trochę czasu na znalezieniu odpowiedniej osoby, która jest obeznana z tematem transseksualizmu. Wybór seksuologa jest pierwszym krokiem na drodze do zidentyfikowania zaburzenia. Praktycznie przez cały okres terapii, będzie on naszym lekarzem prowadzącym. Ponad to będzie zlecał wizyty u innych specjalistów oraz wszelkiego rodzaju badania.

Przebieg rejestracji:

Przed wybraniem numer do lekarza najlepiej przygotować sobie dowód osobisty (jeśli nie znasz na pamięć swojego numeru pesel) oraz swój numer telefonu. Niezbędna może okazać się również kartka z długopisem, na której zanotujesz informacje dotyczące wizyty (datę, godzinę, adres). Należy pamiętać, że dane ,które podajemy podczas rejestracji muszą zgadzać się z aktualnym stanem rzeczy, a więc dowodem osobistym. W moim przypadku wybrałam lekarza, który przyjmuje w przychodni wraz z innymi specjalistami. Telefon odebrała recepcjonistka przychodni. Przedstawiłam się nazwiskiem oraz w jakim celu dzwonię przy czym zaznaczyłam, o jakiego lekarza konkretnie chodzi. W rejestracji ogólnej nie pytają o konkretny powód wizyty. Zostałam poproszona jedynie o podanie podstawowych danych wraz z numerem pesel, numer telefonu oraz wcześniejsze potwierdzenie wizyty.

Praca domowa: Przejrzenie ofert lekarzy ▪ Umówienie się na pierwszą wizytę
Czytaj dalej »

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Od czego zacząć?

Najważniejszą rzeczą ,która czeka na was już na samym początku jest uświadomienie sobie problemu oraz z czym macie do czynienia. Istnieje kilka zbliżonych zaburzeń do transseksualizmu dlatego zachęcam do uważnego przeczytania strony Czym jest transseksualizm?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniście dokładnie zastanowić się nad tym czego najbardziej potrzebujecie w chwili obecnej. Być może szczera rozmowa z rodzicami przyniesie upragnione skutki oraz wsparcie w trudnym dla nas okresie. Osobiście jednak, poprzedzając to, polecam zrobić tzw. rachunek sumienia - porozmawiać ze samym sobą. Znajdź chwilę wolnego czasu, usiądź wygodnie i postaraj się przypomnieć jak najwięcej wydarzeń ze swojego życia zaczynając od wczesnego dzieciństwa. Gdy to już uczynisz odpowiedz sobie na pytania: co wprowadza mnie w przygnębienie? z czym mam największy problem? które z wydarzeń miało największy i najbardziej negatywny wpływ na mnie? Każde nietypowe zdarzenie postaraj się przeanalizować pod względem uczuć ,które towarzyszyły nam podczas ich trwania. Z tak przeprowadzonym wywiadem będzie nam dużo lżej rozmawiać z innymi osobami na temat doskwierającego problemu. Pokonując w ten sposób wstępne zmieszanie możemy zarówno z najbliższymi, seksuologiem czy psychologiem prowadzić dyskusję dotyczącą zaburzenia identyfikacji płci jak i nas samych. Natomiast to od kogo rozpoczniemy naszą diagnozę oraz leczenie zależy wyłącznie od nas samych oraz wewnętrznych potrzeb będących indywidualnymi kwestiami każdego z nas.

Praca domowa:
Rachunek sumienia
Czytaj dalej »